Aktualności / Wydarzenia

KUL nauczy jak zostać przywódcą

Przywództwo i retoryka to jeden z planowanych nowych kierunków studiów licencjackich się w ofercie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To pierwsze tego typu studia w Polsce.

- Kierunek „Przywództwo i retoryka to nowość na polskim rynku edukacyjnym. Pojawienie się tego typu oferty to wyzwanie czasów, które podejmujemy jako pierwsi w Polsce – mówi w najnowszym odcinku programu KULcast dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki z Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki na Wydziale Filozofii KUL.

Jak tłumaczy dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki uruchomienie pierwszych w Polsce studiów licencjackich z zakresu przywództwa ma służyć rozwojowi kompetencji komunikacyjnych społeczeństwa. - Przywódca to jest ktoś, kto luźną grupę, potrafi przemienić w społeczność, czyli potrafi tych ludzi zjednoczyć. Tymczasem kiedy patrzymy na elity, które do nas mówią z ekranu telewizora, to można dojść do przykrej refleksji, że to nie wiadomo co ci ludzie mówią i o czym mówią, bo robią to niewyraźnie i niechlujnie – mówi gość programu KULcast. - Z drugiej strony przeciętni obywatele mają dość kłótni polityków, którzy skaczą sobie do oczu i okładają się pałkami. Chcielibyśmy mieć przywódców, którzy potrafią dyskutować, debatować, spierać się i kłócić, a jednocześnie być fair wobec swoich oponentów i rywali – tłumaczy dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki.

Jego zdaniem absolwenci nowego kierunku studiów bez trudu powinni znaleźć pracę. – To będą ludzie, którzy odnajdą się wszędzie tam, gdzie ważna będzie komunikacja ludzka – przekonuje dr hab. Mamacarz-Plisiecki. I dodaje, że o umiejętności zdobyte na studiach procentują podczas kariery zawodowej, o czym świadczą losy absolwentów retoryki stosowanej na KUL: – Mamy dowody na to, że szybciej awansowali niż absolwenci prawa, ekonomii, czy finansów. To pokazuje, że retoryka to nie umiejętność starożytna, ale że jest ona także znakomita dzisiaj.

Całego programu KULcast słuchaj na: