Serdecznie zapraszamy do rejestracji elektronicznej oraz zapisów uczestników!

Czy DNA jest żywe? Czyli rzecz o CSI, markerach molekularnych, historii naturalnej i ewolucji

dr Andrzej Zykubek
IMG

Co łączy katastrofę lotu 111 szwajcarskich linii lotniczych, historię cara Mikołaja II, głośne sprawy sądowe Clintona i Lewinsky, Thomasa Jeffersona i Sally Hemings z pytaniem o początki ewolucyjne genomów cytoplazmatycznych w komórkach eukariotycznych?

Pozorny brak związku? Hmmm, no to może jeszcze kilka, może odrobinę łatwiejszych pytań?

  • Czy wędrowne żółwie morskie wracają do swojego miejsca urodzenia, by tam zakopać w piasku jaja i jak często powstała mięsożerność u roślin?
  • Co odziedziczyliśmy po naszych ewolucyjnych przodkach i jakie tajemnice odkrywają badania pasożytów naszego gatunku?
  • Jaki jest wiek szczątków kopalnych, z których da się jeszcze wyizolować DNA i czy w naszym materiale genetycznym jest to coś, co czyni nas ludźmi?
  • W jaki sposób i jak często zachodzi poziomy transfer genów między różnymi formami życia i czy rozród organizmów jednokomórkowych jest płciowy czy klonalny?
  • Jaki jest typowy wiek żeńskich rodów dzieworodnych i skład genetyczny różnych grup socjalnych organizmów, które mogły ewoluować pod wpływem doboru naturalnego?
  • Czy filogenetyka molekularna pomaga w wysiłkach konserwatorskich i ochronie przyrody i czy w serialu CSI mamy do czynienia z czystą fikcją?

A może rzeczywiście każdy z nas pozostawia zawsze jakiś ślad. Tylko jaki? Zapraszam na spotkanie z markerami molekularnymi, historią naturalną i ewolucją.

Koszty organizacyjno-administracyjne: 7.00 zł/uczestnikChcę się zapisać