Serdecznie zapraszamy do rejestracji elektronicznej oraz zapisów uczestników!

Mars i życie? Pasjonująca historia pewnego meteorytu

dr Andrzej Zykubek
IMG

Z badań mikroskopijnych cyrkonów uważanych za najstarsze skały na Ziemi (ok. 4,4 mld lat) wynika, że już wtedy na powierzchni Ziemi znajdowały się niewielkie fragmenty lądu oraz występowała woda w stanie ciekłym. Oznaczałoby to, że mogły być to okoliczności sprzyjające powstaniu życia, choć wówczas Ziemia znajdowała się w fazie tzw. Wielkiego Bombardowania, które zakończyło się ok. 3,9 mld lat temu.

Na młodą Ziemię spadały meteoryty i resztki materiału kosmicznego, który utworzył naszą i inne planety Układu Słonecznego. Energia wyzwalająca się w czasie takich kolizji była tak duża, że ówczesny praocean wrzał i bardzo często wyparowywał, a następnie spadał na powierzchnię naszej planety w postaci deszczu, gorącego i silnie zanieczyszczonego związkami chemicznymi. Bombardowanie dostarczało na Ziemię ogromną ilość wody oraz materii organicznej, która była syntetyzowana w przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj można już śmiało powiedzieć, że życie na naszej planecie mogło się rozwinąć dzięki takiemu kosmicznemu zaopatrzeniu. Nie jest również wykluczone, że życie na Ziemi (a może i we Wszechświecie) powstawało i ginęło wielokrotnie, że być może skrywa się gdzieś na planetach (np. Mars, Wenus) lub księżycach (Europa, Tytan) pod powierzchnią czap lodowych, tak jak np. w jeziorze Vostok.

Choć Wielkie Bombardowanie zakończyło się dość dawno, na Ziemię - wciąż w ogromnej ilości - spadają tzw. mikrometeoryty, które stanowią interesujące źródło pozaziemskiej materii organicznej.

Przykładem takiego meteorytu jest ALH84001 - mały kamień z Marsa

Koszty organizacyjno-administracyjne: 7.00 zł/uczestnikChcę się zapisać