Zajęcia z języka rosyjskiego dla uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie

W środę 23 października 2019 r. rozpoczęliśmy nowy semestr zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych w ramach oferty "Stwórz własne zajęcia". Grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie uczestniczyła w warsztatach z języka rosyjskiego. W ich trakcie mieli okazję poznać techniki dydyaktyczne umozliwiające  skuteczną naukę języka poprzez zabawę. Uczniowie i opiekunowie byli zadowoleni ze spotkania, dzięki któremu rozwinęli swoje kompetencje językowe. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

2019-10-24

Wizyta międzynarodowej grupy młodzieży na KUL

W dniu 22 października 2019 r. po raz  kolejny będziemy gościć na KUL międzynarodową grupę młodzieży ze szkół podstawowych i średnich.  Będą to uczniowie z Turcji, Włoch, Grecji, Rumunii i Polski. Grupa przybyła do Polski na tydzień w ramach programu Erasmus+. Na zaproszenie Uniwersytetu Otwartego KUL goście wraz ze swoimi rówieśnikami z lubelskiej Szkoły Podstawowej nr 16 i nauczycielami odwiedzą Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz wezmą udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach z zakresu integracji międzykulturowej. Wszystkie aktywności dla młodzieży - warsztaty, wycieczka po KUL oraz spotkanie z uczelnianym koordynatorem programu Erasmus zostały przygotowane w języku angielskim. Zaplanowana wizyta jest kolejną wizytą międzynarodowej grupy młodzieży na KUL w ramach działań Uniwersytetu Otwartego KUL na rzecz integracji międzykulturowej. W ostatnim czasie gościliśmy grupy z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Łotwy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

2019-10-21

Pierwsze zajęcia dla najmłodszych w ramach oferty Uniwersytetu Otwartego KUL dla szkół w nowym semestrze

11 października 2019 r. rozpoczęliśmy nowy semestr zajęć dla najmłodszych w ramach programu dla grup szkolnych. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję dowiedzieć się skąd się bierze miód, a także jak powstaje prąd. Ich starsi koledzy z klas 4-8 z kolei poznali czym jest energia odnawialna oraz które rośliny są przyjazne dla pszczół. Dzięki przygotowanym przez wykładowców pokazom uczestnicy zyskali szansę wziąć udział w prostych eksperymentach naukowych. 

Po wykładach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II nasi słuchacze wspólnie z opiekunami udali się na wycieczkę do siedziby Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Lublinie, gdzie wysłuchali opowieści o historii Złotego - polskiej waluty, pod opieką pracownika NBP zwiedzili również siedzibę banku. Spotkania w Narodowym Banku Polskim odbywają się dzięki współpracy między instytucją a Uniwersytetem Otwartym KUL. Zajęcia prowadzone przez pracowników banku będą organizowane cyklicznie przez cały semestr. Bardzo serdecznie dziękujemy prowadzącym za ciekawe i pouczające prelekcje oraz czas poświęcony najmłodszym studentom KUL.  

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

2019-10-11

IV Międzynarodowy Dzień KUL

W piątek 4 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbywał się IV Międzynarodowy Dzień KUL. Uroczyste spotkanie zwieńczyło cykl szkoleń dla studentów zagranicznych w ramach Tygodnia Adaptacyjnego w projekcie Lubelskiej Koalicji na rzecz Integracji. Celem piątkowego wydarzenia było ciepłe powitanie wszystkich studiujących na KUL cudzoziemców, zaproszenie ich do aktywnego włączenia się w życie społeczności akademickiej, a także zaprezentowanie Uniwersytetu jako otwartego i przyjaznego. Swoje stoiska z ofertą dla studentów z zagranicą zaprezentowały: Dział Kształcenia – Biuro Rekrutacji, Dział Współpracy z Zagranicą & Erasmus+, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Centrum Polsko-Chińskie, Szkoła Języka i Kultury Polskiej, Uczelniany Samorząd Studentów, Lubelska Koalicja na rzecz Integracji, Duszpasterstwo Akademickie KUL oraz Uniwersytet Otwarty. Po spotkaniu z przedstawicielami władz Uniwersytetu zagraniczni studenci związani z naszą uczelnią przedstawili swoje refleksje o studiowaniu na KUL. Nasi goście mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o kulturze polskiej w trakcie quizu, a także nauczyć się polskich tańców. Spotkanie uwieńczyła degustacja dań kuchni polskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Plakat

2019-10-03

Orientation Week 2019

W dniach 1-5 października 2019 r. odbywał się prowadzony w języku angielskim tydzień adaptacyjny - „Orientation Week”, realizowany w ramach projektu Lubelskiej Koalicji na rzecz Integracji, w którym Uniwersytet Otwarty brał czynny udział. Głównym celem zajęć było ułatwienie obcokrajowcom rozpoczynającym studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zaaklimatyzowania się w Polsce i Lublinie, zaznajomienie z polską historią, kulturą i tradycjami, a także topografią Lublina i lokalizacją budynków KUL. Uwaga została również zwrócona na poinformowanie ich o prawach i obowiązkach studentów oraz obcokrajowców przebywających w Polsce, a także przedstawienie podstawowych zasad funkcjonowania Uniwersytetu. Dzięki kursowi nasi nowi studenci zyskali zasób informacji niezbędnych do rozpoczęcia przez nich studiów, a także szansę na szybkie zadomowienie się w naszym gronie i aktywne włączenie w życie społeczności akademickiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

2019-10-03

ZAPRASZAMY NA KURSY JĘZYKOWO-KULTUROWE

Włochy bez tajemnic, czyli kurs języka włoskiego i włoskiej kimg_20180426_085049_129ultury

Jaką kawę piją Włosi kilka razy dziennie? Czy każdy makaron można mieszać z każdym sosem? Ile jest włoskich regionów i które z nich są najpiękniejsze? W jakim mieście powstała pierwsza pizza i dla kogo? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań można poznać podczas unikatowego kursu „Włochy bez tajemnic, czyli kurs języka włoskiego i włoskiej kultury", który daje możliwość uczenia się języka włoskiego i jednocześnie poznania różnych aspektów włoskiej kultury. W czasie trwania kursu uczestnicy nie tylko rozwijają wszystkie swoje kompetencje językowe na odpowiednich poziomach zaawansowania (6 poziomów), ale dowiadują się także wielu ciekawostek związanych z włoską muzyką, filmem, kuchnią, historią i geografią Półwyspu Apenińskiego oraz włoską sztuką. Kurs „Włochy bez tajemnic" daje także możliwość dopasowania stosowanych metod dydaktycznych uwzględniając potrzeby poszczególnych uczestników kursu, co, w połączeniu z poznawaniem kultury w języku włoskim, w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza naukę języka.
PONIEDZIAŁEK:
16.00-17.30 – A0-początkująca (nowa grupa)
17.35-19.05 – A1-po semestrze nauki
19.10-20.40 – A1 po roku nauki
ŚRODA:
16.00-17.30 – A2+
17.35-19.05 – A2 (połączone grupy A1 po 1,5 roku i A1 po 2 latach nauki)
19.10-20.40 – B1+


Spotkanie organizacyjne dla grupy A0 odbędzie się w poniedziałek 14 października o godz. 16.00 w sali C-623.

Zajęcia dla grupy A1 rozpoczną się 14 października, natomiast dla grup środowych 16 października.

 

Kurs języka angielskiego i angielskiej kultury

Skąd się wzięło określenie „angielska herbata”? Gdzie najczęściej wykorzystujemyangeislki język angielski? Dlaczego tak ważne jest, aby umieć się posługiwać językiem angielskim w dzisiejszych czasach? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom naszych Słuchaczy proponujemy kurs językowo-kulturowy z angielskiego. Podczas kursu będziemy poznawać kulturę krajów anglojęzycznych, ich specyfikę oraz ciekawostki językowe. Ponadto będziemy:

  • pobudzać motywację do nauki języka;
  • rozwijać możliwości słuchowe i artykulacyjne oraz pamięć;
  • rozwijać cztery sprawności językowe (słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie);
  • poznawać słownictwo związane z naszym otoczeniem i codziennymi czynnościami.

Kurs będzie prowadzony na 2 poziomach zaawansowania:
WTOREK:
16.00-17.30 – A1 po semestrze nauki
17.45-19.15 – B1


Spotkanie organizacyjne odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 16.00 w sali C-623.

Zajęcia rozpoczną się 22 października.

 

Kurs języka hiszpańskiego i hiszpańskiej kultury

Czym jest sjesta? Co należy wiedzieć wybierając sispain-86898_960_720ę do Hiszpanii?  Jak Hiszpanie spędzają czas wolny? Jak zapytać o drogę albo zamówić kawę będąc na wakacjach w Barcelonie lub Madrycie? Zapraszamy na kurs języka hiszpańskiego i hiszpańskiej kultury.  Proponujemy kurs na 2 poziomach zaawansowania:
CZWARTEK:
16.00-17.30 – A0
17.45-19.15 – B1*

*Dla osób zainteresowanych po ukończeniu kursu będzie możliwość przystąpienia do egzaminu certyfikowanego przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Madrycie w jednej wybranej kategorii:

  • język hiszpański w biznesie
  • język hiszpański w turystyce

Egzamin dodatkowo płatny. Szczegółowe informacje będą dostępne na spotkaniu organizacyjnym.


Spotkanie organizacyjne odbędzie się w czwartek tj. 17 października o godz. 16.00 w sali C-623.

Zajęcia rozpoczną się 24 października.

 

Każdy kurs trwa 30 godzin dydaktycznych (raz w tygodniu 2x45min.)

Koszt kursu to 270 zł (dla pracowników KUL, studentów i doktorantów KUL oraz absolwentów KUL przysługuje zniżka 20%) 

 

ZAPISY:

Uniwersytet Otwarty
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
Gmach Główny KUL, pok. 109A
tel. +48 81 445-42-90
e-mail: uo@kul.pl

2019-09-20

Nowy semestr zajęć dla najmłodszych studentów

Wakacje dobiegają końca, a więc przed nami kolejne działania. W pierwszej kolejności przedstawiamy Państwu program zajęć dla uczniów szkół podstawowych na najbliższy semestr:

ulotka_nasza

Szczegółowych informacji o zapisach udziela sekretariat

(tel. 81 445 4290; otwarty@kul.pl). 

Koszt uczestnictwa w pakiecie zajęć (3 godz. dyd.) to 9 zł od osoby,
zaś w jednym wykładzie - 6 zł/os.

Zarówno dla szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych istnieje możliwość umówienia się poza harmonogramem (min. trzy tygodnie wcześniej). Szczegóły dostępne są TUTAJ

 

 

2019-08-28

XVI Lubelski Festiwal Nauki

W dniach 14-20 września 2019 r. odbył się XVI Lubelski Festiwal Nauki, pod hasłem Nauka – Technika - Innowacje. Wydarzenie zainaugurował Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym. Stoiska, w tym przygotowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, cieszyły się dużym zainteresowaniem Lublinian, zarówno starszych jak i młodszych. Przez cały tydzień na naszym Uniwersytecie realizowane były projekty edukacyjne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, które zgromadziły szerokie grono młodych słuchaczy. Dzięki nim nasi goście mieli okazję nie tylko rozszerzyć swoją wiedzę o świecie, rozbudzić zainteresowania naukowe, ciekawość i ukryte talenty, a także poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Uniwersytet Otwarty jak co roku wziął udział w tym popularyzującym osiągnięcia naukowe wydarzeniu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Piknik naukowy na Placu Teatralnym

XVI Lubelski Festiwal Nauki na KUL

Niektóre galerie uczestników zajęć organizowanych przez Uniwersytet Otwarty:

Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie

Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi

Szkoła Podstawowa imienia Anieli hrabiny Potulickiej w Wojnowie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią

 

2019-10-03

XLI Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

W dniach 14-18 września 2019 r. w Lublinie odbyła się XLI Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MAB). Konferencja zrzesza 25 instytucji opiekujących się polskim dziedzictwem narodowym w różnych zakątkach świata. Do 1990 r. sesje odbywały się poza granicami Polski. Pierwszy zjazd w wolnej Polsce odbył się w 1995 r. w Lublinie, jego organizatorami były Biblioteka Polska POSK z Londynu i Biblioteka Uniwersytecka KUL. Tegoroczną edycję koordynowały Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka im. Wandy Stachiewicz w Montrealu oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Za koordynację jednostek uczelni odpowiedzialnych za organizację wydarzeń na terenie KUL odpowiadał Uniwersytet Otwarty. Rektor KUL ks. Prof. Antoni Dębiński otwierając Konferencję złożył podziękowania reprezentowanym instytucjom za wieloletnie wsparcie okazywane uczelni, bez którego uczelnia nie przetrwałaby trudnych czasów PRL. W trakcie paneli odbywających się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w siedzibie lubelskiego Oddziału IPN poruszona została tematyka sytuacji polskich organizacji emigracyjnych, w tym wsparcia okazywanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczególne miejsce zajmowało zagadnienie badań nad 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrady były okazją do wymiany doświadczeń kierowników polonijnych organizacji. Spotkania w gronie ekspertów stanowiły bodziec dla nawiązywania kontaktów w środowisku badaczy, dla których priorytetem jest troska o dziedzictwo polskiej emigracji. Panelom towarzyszyły wizyty w muzeach i instytucjach kultury, służące nie tylko celom naukowym, lecz także umacnianiu serdecznych relacji łączących uczestników i organizatorów sesji.

Zapraszamy do galerii:

Inauguracja sesji

Wizyta w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Obrady na KUL

Msza Święta na zakończenie konferencji

2019-09-19

Wystawa „100 lat KUL” w Parafii Św. Williama w Chicago

Wystawa „100 lat KUL”, która przybliża odbiorcom historię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zawitała w Parafii Św. Williama w Chicago. 4 sierpnia 2019 r. Ksiądz profesor Sławomir Nowosad, Dziekan Wydziału Teologii KUL dokonał jej uroczystego otwarcia i odprawił inauguracyjną Mszę Świętą. Bardzo dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół i Absolwentów KUL w Chicago za pomoc w organizacji wydarzenia. Jest nam niezmiernie miło, że nasza wystawa spotkała się z serdecznym przyjęciem i dużym zainteresowaniem odwiedzających kościół.

Zapraszamy do galerii

2019-08-05