Lubelski Salon Maturzystów

Drodzy Maturzyści!

Szanowni Państwo,

18 września 2020 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy zapraszają do udziału w Lubelskim Salonie Maturzystów. Tegoroczna edycja odbędzie się w wersji online, przygotowane zostały osobne strefy: dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Zainteresowani studiami na naszej Uczelni będą mogli uczestniczyć w czacie z pracownikami KUL, obejrzeć materiały filmowe poświęcone Uniwersytetowi, a także pobrać materiały informacyjne. Stoisko KUL będzie dostępne na Małopolskim Salonie Maturzystów 17 września oraz na Lubelskim i Podkarpackim Salonie Maturzystów 18 września.

Aby wziąć udział w Salonie należy zarejestrować się na stronie salonmaturzystow.pl/2020

ZAPRASZAMY!

2020-09-16

Nowy rok szkolny

Drodzy Słuchacze Uniwersytetu Otwartego!

Rozpoczął się nowy rok szkolny, z powodu pandemii koronawirusa Sars-CoV-2, inny od poprzednich. Mając na uwadze liczne zmiany, wynikające z sytuacji epidemicznej i pragnąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, wspólnie z naszymi prowadzącymi – specjalistami w swoich dziedzinach przygotowujemy propozycjeback-to-school-1622789_640 zajęć i aktywności dostosowanych do aktualnych warunków. Bardzo zależy nam, abyśmy mogli bezpiecznie spędzać razem czas zgłębiając wiedzę, rozwijając umiejętności, zdobywając nowe kompetencje, ucząc się do egzaminów i dobrze się bawiąc. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, na której regularnie prezentować będziemy ofertę zarówno dla najmłodszych - uczniów szkół podstawowych, licealistów, a także rodziców, nauczycieli i osób dorosłych. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas formy zapewnią Państwu dużą dawkę wiedzy i pozwolą efektywnie spędzić czas, zaś po ustabilizowaniu się sytuacji będziemy mogli wspólnie spotkać się w szerszym gronie na Uniwersytecie.

W imieniu Zespołu Uniwersytetu Otwartego życzymy wielu sukcesów, satysfakcji ze zdobywanej i przekazywanej wiedzy, a w szczególności zdrowia w roku szkolnym 2020/2021.     

2020-09-07

Podpisanie umów partnerskich z The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku oraz The Kosciuszko Foundation Poland – Fundacją Kościuszkowską Polska

Z nieukrywaną radością pragniemy poinformować, że podpisane zostały umowy partnerskie między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II a The Kosciuszko Foundation z siedzibą w Nowym Jorku oraz The Kosciuszko Foundation Poland – Fundacją Kościuszkowską Polska w Warszawie. Utworzona w 1925 r. nowojorska Fundacja od wielu lat organizuje wymianę edukacyjną między Stanami Zjednoczonymi i Polską, prowadzi również działania popularyzujące polską kulturę i naukę w Stanach Zjednoczonych. Z kolei głównym celem powołanego do życia w 2010 r. warszawskiego oddziału Fundacji jest organizacja, wspieranie i prowadzenie wymiany intelektualnej, kulturalnej i edukacyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dzięki umowom rozszerzona zostanie trwająca od lat współpraca naszego Uniwersytetu z Fundacją, zapoczątkowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej KUL. W ramach wspólnych działań, w których udział weźmie również  Uniwersytet Otwarty KUL, realizowane będą wydarzenia edukacyjne, dydaktyczne, naukowe i kulturalne przeznaczone zarówno dla studentów i środowiska akademickiego, jak i szerszego grona odbiorców, w tym uczniów i nauczycieli, oraz inicjatywy promujące polską kulturę oraz ideę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stanach Zjednoczonych. Podpisanie umów służy nie tylko zacieśnianiu współpracy naszego Uniwersytetu z ważnym ośrodkiem wzmacniającym polsko-amerykańskie relacje kulturalno-naukowe, stanowi również istotny krok do rozszerzania umiędzynarodowienia Uczelni. Wierzymy, że bogata oferta Fundacji, skierowana do studentów i pracowników naukowych posłuży rozwijaniu kompetencji i kontaktów zagranicznych naszej Uczelni.

2020-08-13

Goście Uniwersytetu Otwartego z terenów Fundacji Potulickiej

W poniedziałek i w czwartek tradycyjnie, jak każdego roku, mieliśmy zaszczyt gościć uczniów Szkół Patronackich KUL z terenu gminy Sicienko, którzy w dwóch grupach przyjechali do Lublina wraz z opiekunami. Po raz pierwszy, z powodu pandemii koronawirusa, był to wyjazd w mniejszym, rodzinnym gronie. Grupy serdecznie powitała Pani Rektor prof. Iwona Niewiadomska. Nasi goście uczestniczyli w wycieczce po Uniwersytecie, dzięki której poznali historię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Bardzo cieszymy się, że Uniwersytet Otwarty gościł Państwa w murach naszej Uczelni.

Życzymy udanego pobytu w Lublinie i wielu niezapomnianych wspomnień. Do zobaczenia wkrótce.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

2020-07-13

Szanowni Maturzyści!

Tegoroczny maraton maturalny dobiegł końca, możecie cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem. Mamy nadzieję, że odpowiedzi na Wasze liczne pytania przygotowane przez naszych ekspertów, a także rady Pani Psycholog zaprezentowane w formie filmików okazały się przydatne i pomogły Wam bardzo dobrze zdać wszystkie egzaminy, zaś osiągnięte wyniki, które poznacie za jakiś czas, umożliwią dostanie się na wymarzone studia.

Zarówno Wam, jak i Waszym rodzicom i nauczycielom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Wierzymy, że z częścią z Was spotkamy się w październiku w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.  

2020-06-30

Wakacje 2020

Szanowni Słuchacze UO!

Dobiega końca kolejny rok szkolny i rozpoczynają się upragnione wakacje. Ostatnie miesiące, z powodu pandemii koronawirusa, były szczególnie trudne dla nas wszystkich, wymagały przystosowania się do nowej, cyfrowej rzeczywistości.  Mimo to cieszymy się, że mieliśmy możliwość spędzić wspólnie kolejny rok, zarówno w murach naszej Uczelni, jak i w wirtualnym świecie Bardzo serdecznie dziękujemy, wszystkim uczestnikom kursów realizowanych przez Uniwersytet Otwarty, a także prowadzącym zajęcia za wielki trud i wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenie zajęć dla naszych słuchaczy.

Szczególne podziękowania należą się również Wychowawcom, Nauczycielom oraz Rodzicom, którzy dokładali wszelkich starań, aby mogli bez przeszkód zdobywać wiedzę i się rozwijać. Życzymy bezpiecznych, ciepłych i słonecznych wakacji, byśmy mogli z nowymi siłami i w dobrych nastrojach spotkać się w nowym semestrze na zajęciach Uniwersytetu Otwartego, mamy nadzieję, że już stacjonarnie.

2020-06-26

Ostatnie spotkanie Akademii Młodych Humanistów w tym roku akademickim

18 czerwca 2020 r. odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Akademii Młodych Humanistów online, pt. „Tradycje i kontynuacje”. W trakcie wykładów uczniowie szkół średnich mieli możliwość poznać dzieje naszego Uniwersytetu, ze szczególnym uwzględnieniem KUL-owskiej Polonistyki, dowiedzieli się także kim byli Neandertalczycy.

Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim prelegentom za całoroczne zaangażowanie i czas poświęcony naszym młodym studentom. Cieszymy się, że ta ważna inicjatywa była realizowana także w czasie izolacji. Dzięki temu uzdolniona humanistycznie młodzież miała możliwość, także w tym trudnym okresie, dzięki rzeczywistości wirtualnej stale zgłębiać swoją wiedzę i rozwijać pasje.

2020-06-19

Studenckie Centrum MiędzyKULturowe

Z nieukrywaną radością pragniemy poinformować, że właśnie zostało utworzone Studenckie Centrum MiędzyKULturowe – organizacja studencka stawiająca sobie za cel integrowanie polskich i zagranicznych studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pandemia nie przeszkodziła wcześniejszym zamierzeniom powołania tej ogólnouniwersyteckiej organizacji. 

Jednym z głównych celów Studenckiego Centrum MiędzyKULturowego, będącego nowatorską inicjatywą w Lublinie, jest integracja polskich i zagranicznych studentów Uczelni, zapewnienie utrzymywania stałego i regularnego kontaktu studentów z różnych krajów, a także poszerzanie kompetencji językowych i międzykulturowych oraz zdolności pracy w międzynarodowych zespołach. Centrum będzie organizować cykliczne spotkania i wydarzenia studenckie służące wzajemnemu poznawaniu kultur i państw, a także kursy, szkolenia i warsztaty poświęcone dialogowi międzykulturowemu. Studenci spoza Polski będą mieli możliwość bliżej poznać polską kulturę oraz zyskają wsparcie w szybkim zaaklimatyzowaniu się na Uniwersytecie. Warto zauważyć, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów. Budowanie międzynarodowych relacji i koleżeńskich stosunków już na etapie studiów, w połączeniu z coraz szerszą ofertą wymian, praktyk i staży międzynarodowych są dobrym prognostykiem na przyszłość. 

2020-06-17

Spotkanie Akademii Prawa Europejskiego Online

Z przyjemnością informujemy, że dnia 4 czerwca 2020 r. odbyło się ostatnie w tym semestrze spotkanie realizowanej wspólnie z Katedrą Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Akademii Prawa Europejskiego. Zajęcia online dla uczniów szkół średnich poświęcone Polityce kulturalnej Unii Europejskiej poprowadziła Pani Profesor Anna Kosińska. Serdecznie dziękujemy Pani Profesor za trud włożony w przygotowanie zajęć, Nauczycielom oraz Uczniom za to, że byli z nami obecni przez cały okres trwania Akademii Prawa Europejskiego.

2020-06-05

Akademia Młodych Humanistów Online

Z przyjemnością informujemy, że dnia 29 maja 2020 r. odbyły się kolejne zajęcia Akademii Młodych Humanistów online. Tematem spotkania było czytanie świata i próby ujęcia go w słowo i obraz. Spotkanie to umożliwiło rozwinięcie wiedzy humanistycznej, poruszanej w trakcie spotkania oraz pod okiem pracowników naukowych naszej Uczelni. Serdecznie dziękujemy Paniom Prowadzącym za trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie zajęć. Cieszymy się, że pomimo trudnych chwil izolacji, mogliśmy spotkać się w rzeczywistości wirtualnej.

2020-06-05