Listopad już za nami

W listopadzie mieliśmy ogromną przyjemność po raz kolejny gościć naszych najmłodszych studentów na zajęciach.  Zapoznawaliśmy się z informacjami o kotach w Egipcie, ciekawostkach dotyczących wody, nieba i lądu, a także po raz kolejny odwiedziliśmy salę sensoryczną i uczyliśmy się o zmysłach. 

Zapraszamy do galerii.

2018-12-18

Kolejny krok wędrówki Wystawy "100 lat KUL" - Kanada

W ostatnich dniach Wystawa docierała do kolejnych grup odbiorców na kontynencie północnoamerykańskim. Tym razem etapami “wędrówki” były Konsulat Generalny RP w Toronto (na zaproszenie Konsula Generalnego, p. Krzysztofa Grzelczyka) oraz parafia Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w London (Ontario). Podobnie jak poprzednio, tym razem również opowieść o stuletnim Uniwersytecie i jego obecnej sytuacji wzbudzała duże zainteresowanie. Młodsi i starsi zatrzymywali się przy poszczególnych tablicach, zadawali pytania, zabierali ze sobą materiały informacyjne. 

Obecność wystawy była okazją do złożenia podziękowań wszystkim tym, na których pomoc Uniwersytet mógł liczyć przez lata. Wyrazem tej wdzięczności były wręczone Medale 100-lecia KUL, wręczone Ojcom michalitom i Londońskiemu Towarzystwu Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Fotorelacja #1
Fotorelacja #2

2018-11-30

Wystawa „100 lat KUL” kontynuuje wędrówkę po kontynencie amerykańskim - Chicago

Odzyskanie przez Polskę niepodległości i powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – te dwa wydarzenia były motywem przewodnim uroczystości jaka miała miejsce w Muzeum Historii Chicago, 8 listopada. Na zaproszenie Konsula Generalnego RP, pana Piotra Janickiego kilkuset gości, wśród nich przedstawiciele wielu organizacji polonijnych, kombatanci, lokalne władze oraz reprezentanci środowisk biznesowych, miało możliwość zapoznania się z historią, ale także z bieżącą działalnością i planami na najbliższe lata Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Przy tej okazji została otwarta, tym razem w Chicago, wystawa przygotowana specjalnie na kontynent amerykański, przybliżająca odbiorcy Uniwersytet, którego rola w historii Polski, w kształtowaniu jego elit, w wychowaniu młodzieży jest trudna do przecenienia. Trzynaście tablic ma także zachęcić do wizyty na KUL, do skorzystania z jego bogatej oferty, wśród której także osoby nie znające języka polskiego znaleźć mogą coś dla siebie. Podczas tego podniosłego wydarzenia padło wiele ciepłych słów pod adresem Uniwersytetu i jego roli w kształtowaniu relacji polsko-amerykańskich.

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada, wystawa gościła w jednej z parafii chicagowskich - parafii Św. Ferdynanda, której proboszcz, ks. Zdzisław Torba, wielki przyjaciel Uniwersytetu, został wyróżniony Medalem 100-lecia KUL. W przeddzień uroczystości rocznicowych ekspozycja gościła w Polskiej Szkole Św. Brata Alberta Chmielowskiego, której uczniowie z dużym zaciekawieniem poznawali historię i aktualną ofertę studiów Uczelni. Następnym “przystankiem” w planowanej “wędrówce” wystawy w aglomeracji chicagowskiej ma być Parafia Św. Tomasza Becketa w Mount Prospect, w dalszej kolejności znajdą się kolejne parafie, szkoły i instytucje.

Fotorelacja.

2018-11-13

Kurs Wyższej Kultury Religijnej - pierwsze spotkanie w nowym roku akademickim

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie w ramach kursu KWKR, które odbędzie się już 16 listopada. Tradycyjnie jak do tej pory spotkania Kursu Wyższej Kultury Religijnej odbywać się będą w piątki w godzinach 16.00 - 20.00 w sali C-623 (Kolegium Jana Pawła II, 6. piętro, wejście od ul. Łopacińskiego). 
Szczegółowy harmonogram.
Zapraszamy!

2018-11-13

Wizyta studentów z University of Notre Dame na programie edukacyjnym

W dniach 13 - 21 października br. gośćmi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II byli- po raz kolejny - studenci z University of Notre Dame w USA.

Dziesięciodniowy program przygotowany specjalnie dla studentów jednego z najbardziej prestiżowych katolickich uniwersytetów na świecie zatytułowany jest The Church in Poland, Iconography, and John Paul II on the Human Person.

Jest nam niezmiernie miło podkreślić fakt, że jest to już kolejna wizyta studentów z Uniwersytetu Notre Dame na KULu.

Pobyt studentów z Uniwersytetu Notre Dame w Polsce można śledzić na blogu, który prowadzony jest przez Profesora, który przewodniczy grupie podczas ich podróży, Davida Fagerberga, LINK.
Zapraszamy także do fotogalerii z ich pobytu w Polsce. 

2018-10-30 Czytaj dalej...

Październik na Uniwersytecie Otwartym KUL

Przed nami długi weekend, jednak najpierw chcielibyśmy podsumować mijający październik. Działo się! Był to dla nas pracowity i różnorodny miesiąc, dzięki temu już od początku roku akademickiego mogliśmy wejść na wysokie obroty :) I nie zwalniamy.
Poza zajęciami dla szkół podstawowych, organizowanych już tradycyjnie co semestr, mieliśmy przyjemność gościć przesympatyczną grupę uczniów z Mariówki (z województwa mazowieckiego), dla których zorganizowaliśmy zajęcia na specjalne zamówienie, grupę maturzystów z Rybnika, którzy wzięli udział z przygotowanym specjalnie dla nich mini-dniu-otwartym-KUL. Na szczególną uwagę zasługuje jednak wizyta grupy studentów, którzy przyjechali aż zza oceanu - studentów z Uniwersytetu Notre Dame z USA na 10-dniwy program edukacyjny The Church in Poland, Iconography, and John Paul II on the Human Person.
Szczegóły w rozwinięciu.

2018-10-30 Czytaj dalej...

Włochy bez tajemnic - kurs języka włoskiego i włoskiej kultury

Serdecznie zapraszamy na kurs  Włochy bez tajemnic, czyli języka włoskiego i włoskiej kultury. Stanowi on połączenie języka i kultury, dzięki czemu nauka jest dużo łatwiejsza. Znamy już terminy spotkań dla wszystkich grup:
A0 (początkująca): poniedziałki w godzinach 19.30 - 21.00 (start 29 X)
A1 (po semestrze): poniedziałki w godzinach 16.30 - 18.00 (start 29 X)
A1 (po roku): środy w godzinach 16.15 - 17.45 (start 24 X)
A2: poniedziałki w godzinach 18.00 - 19.30 (start 29 X)
B1: środy w godzinach 17.45 - 19.15 (start 24 X)

Wciąż można się zapisać.

Koszt uczestnictwa w kursie to 240 zł (pracowników, studentów i absolwentów KUL obowiązuje zniżka 20%). Zapisy za pośrednictwem:
maila: uo@kul.pl 
kontaktu telefonicznego: 81 445-42-90

Serdecznie zapraszamy :)

2018-10-23

Akademia Prawa Europejskiego - nowy semestr

W listopadzie br. rusza kolejna edycja Akademii Prawa Europejskiego organizowanej przez Instytut Europeistyki KUL oraz Uniwersytet Otwarty KUL. 
Akademia organizowana jest z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych i stanowi cykl 6 spotkań poświęconych podstawom integracji i prawa europejskiego. Zajęcia prowadzone przez pracowników naukowych Instytutu Europeistyki mają miejsce raz w miesiącu w godzinach 10.00-12.45.

ZASADY I HARMONOGRAM 2018/2019

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać poprzez wypełnienie FORMULARZ (przez nauczyciela) i odesłanie go na adres mailowy (skan z odręcznym podpisem) lub złożenia osobiście w siedzibie Uniwersytetu Otwartego KUL (Al. Racławickie 14, Gmach Główny, pok. 109A).

2018-10-12

Wizyta studentów z University of Notre Dame na programie edukacyjnym

W dniach 13 - 21 października br. gośćmi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II będą - po raz kolejny - studenci z University of Notre Dame w USA.

Dziesięciodniowy program przygotowany specjalnie dla studentów jednego z najbardziej prestiżowych katolickich uniwersytetów na świecie zatytułowany jest The Church in Poland, Iconography, and John Paul II on the Human Person.

W intensywny plan pobytu wpisane są wykłady z wielu różnych dziedzin, np.: teologii, filozofii, historii czy socjologii, spotkania z ważnymi osobistościami, m.in. z księdzem biskupem Ryszardem Karpińskim i z naczelnym rabinem Michaelem Schudrichem, a także wizyty w muzeach. Przez pierwszą część pobytu w Polsce studenci będą w Lublinie, następnie udadzą się m.in. do Krakowa, Wadowic, Częstochowy i Warszawy. W czasie podróży odwiedzą miejsca szczególnie związane z Janem Pawłem II. Program został przygotowany i jest koordynowany przez Uniwersytet Otwarty KUL.

Jest nam niezmiernie miło podkreślić fakt, że jest to już kolejna wizyta studentów z Uniwersytetu Notre Dame na KULu.

2018-10-09

Matura na 100% - najlepsi z najlepszych w Lublinie i na KULu

W dniach 21-22 września 2018 r. odbyło się posumowanie V edycji Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100 procent" organizowanej przez Fundację "Zawsze Warto" oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, przy współpracy Uniwersytetu Otwartego KUL. W tym roku wysokie kryteria konkursu zostały spełnione przez 45 maturzystów spośród 247 840 zdających egzaminy maturalne, a 25 osobom przyznano tytuł Laureata. W piątek, 21 września w Auli Szkoły Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie odbyła się uroczysta Gala, podczas której wykład specjalny pt. "Iluzoryczna rzeczywistość z perspektywy neuronauki poznawczej" wygłosił prof. dr hab. Piotr Francuz. W sobotę, 22 września br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się warsztaty naukowe dla Laureatów.

Fotorelacja z gali.
Fotorelacja z warsztatów.

2018-09-25