Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych

Na początek proponujemy Państwu zapoznanie się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, z którym Uniwersytet Otwarty współpracuje już od wielu lat. Film dokumentalny „Naturalnie... nie ma jak Lubelskie” zabierze nas w wirtualną wędrówkę po najpiękniejszych zakątkach parków krajobrazowych Lubelszczyzny.

Dodatkowo, godziny udanej i rozwijającej zabawy zapewnią pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III dostępne pod linkiem

Zachęcamy do dzielenia się z nami efektami pracy. Prosimy o przesyłanie zdjęć na adres e-mail Uniwersytetu Otwartego uo@kul.pl. Najładniejsze prace zostaną opublikowane w naszej galerii.

2020-03-31

Ogłoszenie

Szanowni Państwo,

w związku z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Zarządzeniem Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej i rozprzestrzenianiem się koronawirusa, z przykrością informujemy, że zawieszamy wszelkie zajęcia i wydarzenia organizowane przez Uniwersytet Otwarty KUL do odwołania. Zajęcia z pewnością nie będą wznowione w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Mamy nadzieję, że sytuacja szybko wróci do normy i będziemy mogli spotkać się ponownie. Prosimy śledzić naszą stronę internetową i skrzynki mailowe. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

2020-03-11

Wystawa „Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie”

5 marca 2020 r. o godzinie 14:00 w Atrium Collegium Norvidianum Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoni Dębiński i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosław Szarek dokonali uroczystego otwarcia wystawy „Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie”. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej  we współpracy z 24 instytucjami zrzeszonymi w Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, które reprezentował Prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku Marek Skulimowski. Ekspozycja prezentuje zasoby i działalność organizacji opiekujących się polskim dziedzictwem narodowym i dorobkiem polskiej emigracji niepodległościowej w różnych zakątkach świata. Jest ona pokłosiem XLI Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, której część obrad odbywała się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. 

Wystawę można oglądać do 27 marca 2020 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

2020-03-06

Podpisanie umowy patronackiej z Parafią św. Ferdynanda w Chicago

24 lutego 2020 r. została podpisana umowa patronacka między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II a Parafią św. Ferdynanda w Chicago, prowadzącą Polską Szkołę Katolicką św. Ferdynanda w Chicago. Utworzona w 1995 r. placówka kształci dzieci i młodzież od zerówki do klas licealnych. Dzięki organizacji akademii, przedstawień i występów artystycznych jest również istotnym ośrodkiem polskiej kultury dla mieszkańców parafii. W chwili obecnej uczy się w niej blisko 1000 uczniów.

2020-03-12

Nowy semestr zajęć w Uniwersytecie Otwartym

W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy kolejny semestr zajęć dla szkół podstawowych. Było to dla nas niezwykłe doświadczenie. Dzięki pracownikom Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych nasi młodzi studenci poznali tajemnice świata bagien oraz dowiedzieli się jakie sekrety skrywa roztoczańska puszcza. Słuchacze wzięli również udział w warsztatach teatralnych i mieli okazję przekonać się, jak to jest być aktorem. Na zakończenie dnia zajęć - w ramach cyklu „Poznaję różne zakątki świata” - grupy, które odwiedziły Uniwersytet Otwarty poznały bogatą kulturę Ukrainy - jej zwyczaje, tradycyjne pieśni, stroje oraz podstawowe zwroty w języku ukraińskim. Razem z prowadzącą zatańczyli także ukraiński taniec. Dziękujemy wszystkim prowadzącym, nauczycielom i naszym młodym studentom za ten miło spędzony czas i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

2020-02-28

Warsztaty „Jak rozwijać swoje kompetencje międzykulturowe?”

W dniu 26 lutego 2020 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się warsztaty dotyczące dialogu międzykulturowego, zorganizowane przez Uniwersytet Otwarty we współpracy z Uczelnianym Samorządem Studentów KUL. Zajęcia skierowane były do grupy studentów, uczestników projektu "Starszy Kolega", których zadaniem będzie wspieranie obcokrajowców na naszym Uniwersytecie. W trakcie warsztatów zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia z zakresu kompetencji międzykulturowych oraz zaprezentowane modele komunikacji z przedstawicielami wielu kultur. Uczestnicy zyskali również wiedzę na temat rozwijania swojej wrażliwości międzykulturowej. Serdecznie dziękujemy prowadzącej za poprowadzenie warsztatów, które w dużym stopniu poszerzyły naszą wiedzę oraz studentom,  którzy zaangażowali się w realizację projektu, a także przedstawicielom Uczelnianego Samorządu Studentów za pomoc w organizacji wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych warsztatów.

2020-02-28

ZAPRASZAMY NA KURSY JĘZYKOWO-KULTUROWE

W tym semestrze jako pierwsze ruszają zapisy na kurs:

Włochy bez tajemnic, czyli kurs języka włoskiego i włoskiej kimg_20180426_085049_129ultury

Jaką kawę piją Włosi kilka razy dziennie? Czy każdy makaron można mieszać z każdym sosem? Ile jest włoskich regionów i które z nich są najpiękniejsze? W jakim mieście powstała pierwsza pizza i dla kogo? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań można poznać podczas unikatowego kursu „Włochy bez tajemnic, czyli kurs języka włoskiego i włoskiej kultury", który daje możliwość uczenia się języka włoskiego i jednocześnie poznania różnych aspektów włoskiej kultury. W czasie trwania kursu uczestnicy nie tylko rozwijają wszystkie swoje kompetencje językowe na odpowiednich poziomach zaawansowania (6 poziomów), ale dowiadują się także wielu ciekawostek związanych z włoską muzyką, filmem, kuchnią, historią i geografią Półwyspu Apenińskiego oraz włoską sztuką. Kurs „Włochy bez tajemnic" daje także możliwość dopasowania stosowanych metod dydaktycznych uwzględniając potrzeby poszczególnych uczestników kursu, co, w połączeniu z poznawaniem kultury w języku włoskim, w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza naukę języka.
PONIEDZIAŁEK:
16.00-17.30 – grupa Venezia  (A0-po semestrze nauki)
17.45-19.15 – grupa Verona i Firenze (A1+)
19.20-20.50 – grupa Perugia (A0 - początkująca)
ŚRODA:
16.00-17.30 – grupa Siena (A2+)
17.35-19.05 – grupa San Remo (A2)
19.10-20.40 – grupa Roma (B1+)


Spotkanie organizacyjne dla grupy A0 odbędzie się w poniedziałek 24 lutego o godz. 19.20 w sali C-623.

Zajęcia dla grup poniedziałkowych rozpoczną się 24 lutego, dla grup środowych 26 lutego w sali C-623.

Każdy kurs trwa 30 godzin dydaktycznych (raz w tygodniu 2x45min.)

Koszt kursu to 270 zł (dla pracowników KUL, studentów i doktorantów KUL oraz absolwentów KUL przysługuje zniżka 20%) 

 

ZAPISY:

Uniwersytet Otwarty
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
Gmach Główny KUL, pok. 109A
tel. +48 81 445-42-90
e-mail: uo@kul.pl

2020-02-17

Nowy semestr zajęć dla najmłodszych studentów

Rozpoczynamy kolejny semestr zajęć. W pierwszej kolejności przedstawiamy Państwu program zajęć dla uczniów szkół podstawowych na najbliższy semestr:

 

Szczegółowych informacji o zapisach udziela sekretariat

(tel. 81 445 4290; otwarty@kul.pl). 

Koszt uczestnictwa w pakiecie zajęć (3 godz. dyd.) to 9 zł od osoby,
zaś w jednym wykładzie - 6 zł/os.

Zarówno dla szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych istnieje możliwość umówienia się poza harmonogramem (min. trzy tygodnie wcześniej). Szczegóły dostępne są TUTAJ

2020-02-17

Zapisy na UNIWERSYTECKIE POWTÓRKI PRZED MATURĄ 2020

Drodzy Maturzyści!kul_plakat_2020_powtorki-1 

Startują zapisy na powtórki przedmaturalne organizowane na KUL. Jeżeli jeszcze nie jesteście na 100% pewni swojego przygotowania do jednego z najważniejszych egzaminów, chętnie pomożemy Wam nadrobić zaległości, i uporządkować już zdobytą wiedzę. 

Zapraszamy w 5 kolejnych  piątków i sobót:
6 i 7 marca, 13 i 14 marca, 20 i 21 marca, 27 i 28 marca oraz 3 i 4 kwietnia
na zajęcia z następujących przedmiotów maturalnych:
JĘZYK POLSKI (dwa poziomy), MATEMATYKA (dwa poziomy),
BIOLOGIA, CHEMIA, HISTORIA, WOS, FILOZOFIA
ORAZ JĘZYKI: ANGIELSKI (dwa poziomy), NIEMIECKI, WŁOSKI, ROSYJSKI, HISZPAŃSKI, FRANCUSKI, a także JĘZYK ŁACIŃSKI I KULTURA ANTYCZNA.

Przez zapisem prosimy o zapoznanie się z harmonogramem powtórek. Jednocześnie odbywają się zajęcia z 3 przedmiotów.

Szczegółowy harmonogram powtórek

SALE

INSTRUKCJA JAK SIĘ ZAPISAĆ

UWAGA! Dokonując zapisu Słuchacz zgłasza chęć udziału w całym cyklu powtórkowym obejmującym 5 spotkań.
Każdy musi zapisać się indywidualnie, prosimy nie zapisywać koleżanek/kolegów.
Ważne! Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Podczas zapisywania się na zajęcia, aby zatwierdzić całą procedurę, należy zaakceptować płatność O zł. Prosimy nie wnosić żadnych opłat.
W razie ewentualnych pytań służymy pomocą.
Kontakt: uo@kul.pl oraz 81 445 42 90

2020-02-12

Warsztaty pt. Polish Catholicism and the Polish Culture: Customs, Language, Values, Myths and Facts

W dniach 19-23 lutego 2020 r. w Chicago po raz pierwszy odbyły się warsztaty pt. Polish Catholicism and the Polish Culture: Customs, Language, Values, Myths and Facts, organizowane przez Archidiecezję Chicago. W ramach tego wydarzenia eksperci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie oraz Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych zapoznali uczestników z bogatą polską kulturą, religią i wyjątkowymi zwyczajami obowiązującymi w naszym kraju. Spotkania były również okazją do poznania tajników języka polskiego i zgłębienia wiedzy na jego temat. Za sprawą tego doświadczenia możliwe będzie usprawnienie dialogu międzykulturowego poprzez tworzenie pozytywnych, polsko-amerykańskich relacji z pracownikami i instytucjami. Dodatkową atrakcją warsztatów była możliwość degustacji dań kuchni polskiej.

2020-02-14