Czwartki z Uniwersytetem Otwartym

Z radością prezentujemy inicjatywę skierowaną do uczniów szkół podstawowych - „Czwartki z Uniwersytetem Otwartym”. Jak sama nazwa wskazuje, w każdy czwartek, na stronie internetowej oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych publikować będziemy animacje edukacyjne przygotowane wspólnie z pracownikami naszego Uniwersytetu. Krótkie filmy dostosowane do wieku odbiorców (dla klas 1-3 oraz 4-8) stanowią zapowiedź i wprowadzenie do zajęć realizowanych niegdyś stacjonarnie na Uniwersytecie, do których prowadzenia mamy nadzieję powrócić po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej. Wierzymy, że nasze propozycje spodobają się uczniom Państwa szkoły i zachęcą do udziału w aktywnościach Uniwersytetu 

Wszystkie animacje dostępne są TUTAJ

2020-11-25

Jak nauczać zdalnie i nie zwariować – czyli jak zarządzać sobą w procesie nauczania w dobie pandemii

Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II zaprasza do wysłuchania szkolenia o nazwie "Jak nauczać zdalnie i nie zwariować – czyli jak zarządzać sobą w procesie nauczania w dobie pandemii". Szkolenie zostało przygotowane przez Panią Doktor Małgorzatę Torój – psychologa, coacha i wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Szkolenie składa się z 4 filmów obejmujących poszczególne obszary pracy nad sobą nauczycieli:
1. Radzenie sobie z własnymi emocjami,
2. Organizacja pracy własnej w godzeniu ról nauczyciela i członka rodziny,
3. Dbanie o własną kondycję fizyczną i psychiczną jako profilaktyka stresu związanego z pracą zdalną,
4. Praca z rodzicami uczniów w dobie pandemii.

Zapraszamy do obejrzenia dwóch pierwszych filmów.

Część I - Radzenie sobie z emocjami:

Część II - Godzenie ról:

Dwa pozostałe filmy opublikujemy w styczniu.

2020-12-22

Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza na nowe kursy językowo-kulturowe

Kurs języka niemieckiego „Język i kultura”

Serdecznie zapraszamy do zapisów na 30 godzinny kurs języka niemieckiego „Język i kultura”!

Realizujemy kolejny cykl spotkań językowych dedykowany początkującym jak
i zaawansowanym słuchaczom Uniwersytetu Otwartego.

Jeśli chcą Państwo dopiero zacząć swoją przygodę z językiem niemieckim albo poszerzyć swoje dotychczasowe umiejętności, zapraszamy do udziału w kursie.

Celem zajęć "Język i kultura" jest wykształcenie umiejętności wyrażania się w języku niemieckim oraz wykształcenie pozytywnego obrazu Niemiec.

Grupa początkująca zostanie wprowadzona w język i świat kultury niemieckiej. Natomiast na zajęciach dla grupy zaawansowanej kursanci będą mieli możliwość przypomnieć sobie najważniejsze nazwiska osób, które miały wpływ na aktualny poziom wiedzy i kultury na świecie.
W ramach szeroko rozumianej kultury kursanci będą mogli wymienić się spostrzeżeniami na temat polityki, geografii, społeczeństwa niemieckiego, jak i mentalności niemieckiej.
Na zajęciach zostanie zaprezentowany związek, jaki istnieje pomiędzy licznymi zasadami panującymi w gramatyce języka niemieckiego a specyfiką pracy Niemców.

Ponadto kursanci dowiedzą się, jak przygotować najważniejsze dokumenty aplikacyjne do pracy (CV, list motywacyjny). Kolejnymi zagadnieniami będzie omówienie budowy umowy pracy zawartej z niemieckim pracodawcą, jak również przedstawienie uwarunkowań i reguł rynku pracy. Przedstawiane na zajęciach słownictwo i zasady gramatyczne będą wpisane w tematykę kultury dnia codziennego, a celem głównym będzie rozwój umiejętności aktywnych (tzn. pisanie i mówienie).

Proponowane terminy kursu:

Czwartek:

grupa I od 17:00 do 18:30

grupa II od 18:40 do 20:10

 

Kurs języka rosyjskiego "Podmoskiewskie wieczory"

"Podmoskiewskie wieczory" czyli 30 godzinny kurs online języka i kultury rosyjskiej!   Naszą drogę rozpoczniemy, jakżeby inaczej, w Moskwie, gdzie spacerem udamy się na Plac Czerwony (który wcale nie był czerwony), westchniemy z zachwytem, widząc wielobarwne kopuły cerkwi i nauczymy się korzystać z podziemnej stolicy - metra.

Może wstąpimy do naszych przyjaciół na herbatę z samowara oraz bliny z miodem? A może urzeczeni obejrzymy „Dziadka do orzechów” w Teatrze Balszoj?

Gdy tylko znudzi się nam szum stolicy, na Dworcu Jarosławskim wskoczymy do pociągu i rozpoczniemy wspaniałą podróż Koleją Transsyberyjską. Każdy kilometr z tej długiej trasy (9298,2 km) będzie odkrywał kolejne barwy rosyjskiej mozaiki – muzykę, film, tradycje oraz zwyczaje.

Proponowane terminy kursu:

Piątek:

grupa I od 17:00 do 18:30

grupa II od 18:40 do 20:10

 

Zajęcia będą odbywały się w trybie zdalnym (z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams) z możliwością przejścia na tryb stacjonarny po uzgodnieniu ze słuchaczami i prowadzącymi.

Wszystkich zainteresowanych poinformujemy o terminie spotkania organizacyjnego.

Zapraszamy do zapisów!

Koszt kursu to 270 zł (dla pracowników KUL, studentów i doktorantów KUL oraz absolwentów KUL przysługuje zniżka 20%)

Zapisy za pośrednictwem:

e-mail: uo@kul.pl

numer telefonu: 81 445-42-90

2020-12-07

Spotkanie online – „It's Beginning to Look a Lot Like Christmas”

Zbliżają się święta i nasza organizacja – Studenckie Centrum MiędzyKULturowe za zadanie postanowiła sobie odpowiedź na pytanie: „Jak tradycje świąteczne wyglądają w innych krajach?”. Odpowiedź na nie będziemy mogli poznać w trakcie naszego świątecznego spotkania, które odbędzie się już w najbliższy wtorek (22.12)! Będziemy mieli okazje posłuchać o polskich i hiszpański tradycjach świątecznych. Mamy też nadzieję, że nasi goście również opowiedzą o zwyczajach ze swoich rodzinnych stron. Serdecznie zapraszamy! Spotkanie odbędzie się o godzinie 19 na platformie Microsoft Teams.

2020-12-22

Spotkanie online — „Let's get to know each other!”

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż 2 grudnia o godz. 18:00 Studenckie Centrum MiędzyKULturowe zorganizowało spotkanie online skierowane do nowych uczestników, którzy dołączyli do Centrum w tym roku. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim kultury i tradycji Polski ze szczególnym wyróżnieniem naszego regionu i miasta Lublin.

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami Studenckiego Centrum MiędzyKULturowego, które znajdują się na stronie.  

2020-12-02

Orientation Week 2020

W poniedziałek 16 listopada 2020 r. rozpoczął się tygodniowy cykl prowadzonych w języku angielskim warsztatów wprowadzających studentów zagranicznych w polską kulturę i realia uniwersyteckie, przygotowany przez Uniwersytet Otwarty KUL w ramach projektu Lubelskiej Koalicji na rzecz Integracji. W trakcie szkolenia online studenci poznają polską historię, tradycje i podstawy języka polskiego, a także topografię Lublina i Uniwersytetu. Zwrócono również uwagę na zagadnienia praw i obowiązków studentów oraz obcokrajowców przebywających w Polsce, a także podstawowe zasady funkcjonowania Uniwersytetu. Dzięki kursowi uczestnicy zyskają szeroki zasób przydatnych informacji dostosowany do bieżącej sytuacji. 

Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego inicjatywie.

2020-11-16

Pierwsze spotkania Kursu "Włochy bez tajemnic..."

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęły się pierwsze zajęcia realizowanego w formie zdalnej Kursu Uniwersytetu Otwartego pt. „Włochy bez tajemnic, czyli kurs języka włoskiego i włoskiej kultury". Spotkania z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams odbywają się w ramach sześciu grup:

GRUPA A1+ poniedziałek 16:30-18:00

GRUPA A0 poniedziałek 18:10-19:40

GRUPA A0 wtorek 16:30-18:00

GRUPA A0 wtorek 18:10-19:40

GRUPA A2 środa 16:30-18:00

GRUPA B1 środa 18:10-19:40

Jednocześnie serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, na której wkrótce pojawią się informacje o nowych kursach.

2020-10-20

Dzień Edukacji Narodowej 2020

Szanowni Państwo Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy i Pracownicy Oświaty,  

w związku z przypadającym w dniu dzisiejszym Dniem Edukacji Narodowej pragniemy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Życzymy wielu sukcesów zawodowych i cierpliwości, aby podejmowany codziennie trud był źródłem satysfakcji, zadowolenia i spełnienia oraz zyskiwał uznanie w oczach uczniów i ich rodziców. Pragniemy podziękować za Państwa poświęcenie, zaangażowanie i profesjonalizm z jakim wykonują Państwo swoją pracę i powołanie, oraz serce wkładane w wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia, a także rozwijanie talentów i zainteresowań uczniów. Szczególnie obecnie, w trudnych dla Państwa i nas wszystkich warunkach, życzymy Państwu zdrowia i wytrwałości.

Zespół Uniwersytetu Otwartego

2020-10-14

Uniwersytet Otwarty KUL serdecznie zaprasza na kursy językowo-kulturowe

„Włochy bez tajemnic, czyli kurs języka włoskiego i włoskiej kultury"

Ile jest włoskich regionów i które z nich są najpiękniejsze? Jaką kawę piją Włosi kilka razy dziennie? Czy każdy makaron można mieszać z każdym sosem? W jakim mieście powstała pierwsza pizza i dla kogo? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań można poznać podczas unikatowego kursu „Włochy bez tajemnic, czyli kurs języka włoskiego i włoskiej kultury", który daje możliwość uczenia się języka włoskiego i jednocześnie poznania różnych aspektów włoskiej kultury. Kurs umożliwia zarówno rozwijanie kompetencji językowych uczestników, jak również poznawanie ciekawostek związanych z włoską muzyką, filmem, kuchnią, historią i geografią Półwyspu Apenińskiego oraz włoską sztuką. Kurs „Włochy bez tajemnic" daje także możliwość dopasowania stosowanych metod dydaktycznych uwzględniając potrzeby poszczególnych uczestników kursu, co, w połączeniu z poznawaniem kultury w języku włoskim, w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza uczenia się języka.

GRUPA A1+ poniedziałek 16:30-18:00

GRUPA A0 poniedziałek 18:10-19:40

GRUPA A2 środa 16:30-18:00

GRUPA B1 środa 18:10-19:40

 

Kursy trwają 30 godzin i zajęcia odbywają raz w tygodniu po 2 godziny dydaktyczne (2x45min.)

Koszt uczestnictwa w kursach to 270zł (pracowników KUL, studentów KUL i absolwentów KUL obowiązuje zniżka 20%). 

Zajęcia będą odbywały się w trybie zdalnym. Wszystkich zainteresowanych poinformujemy
o spotkaniu organizacyjnym.

Zapisy za pośrednictwem:

 

2020-10-06

Funkcjonowanie Uniwersytetu Otwartego w związku z Covid-19

Szanowni Państwo

Z powodu obowiązujących na Uniwersytecie ograniczeń, wynikających z Zarządzenia Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 25 września 2020 r. będzie nam bardzo miło, jeśli przed wizytą w biurze Uniwersytetu Otwartego poinformują nas Państwo, w miarę możliwości - mailowo lub telefonicznie, o swoim przybyciu. Wcześniejsza informacja pozwoli nam przygotować spotkanie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Z wyrazami szacunku,

Zespół Uniwersytetu Otwartego

2020-10-02